אימון מנהיגות

נשים מצביעות – עם הרחם שלהן

ברחבי העולם, שיעורי הפריון נמצאים בצניחה חופשית. ממשלות מגרדות את ראשן כיצד להפוך תינוקות להצעה ריאלית יותר. זה לא שהורים לא רוצים ילדים – רוב המשפחות כמהות לפחות שתיים. סין נהגה להגביל את אזרחיה לילד יחיד, כעת היא דוחפת את תושביה להתרבות. למעלה מ-50 מדינות מנסות להפוך ירידה של עשרות שנים בשיעורי הפריון העולמיים, אומר עיתון מיוחד של “פייננשל טיימס” (FT) להגיש תלונה השבוע. ה-FT טוען כי “יש מעט ראיות לכך שמדיניות עוזרת”. אבל הייתי טוען שדווקא המדיניות אשמה. זה לא – בשום מקום – כמעט שאפתני מספיק. אם מדינות רוצות תינוקות, הן יצטרכו להיות הרבה יותר רציניות בבניית כלכלות, דמוקרטיות וזוגות מאוזנים יותר.

האתגר: אין תינוקות

‘חזה התינוק’ העמיק דרך קוביד. נעילות, מלחמה, משברי אקלים ופחד ממחלות אינם הקשר נוח להולדת תינוקות. שיעורי הילודה צונחים בתקופות של קטסטרופה, מהשפעת הספרדית ב-1918 דרך דיכאונות ומלחמות עולם. נפילת מגיפת קוביד כבר מתאוששת, ו שיעורי הילודה חזרו לרמות טרום מגיפה במספר מדינות. אבל אלה עדיין נמצאים בשפל היסטורי של כל הזמנים – והרבה מתחת ליחס ההחלפה של 2.1 הדרוש כדי לייצב אוכלוסיות.

אוכלוסיית העולם צפויה להגיע לשיא ב- 9.7 מיליארד עד 2064, ירידה ל-8.7 מיליארד בסביבות סוף המאה אומר דיווח ב-The Lancet. “כ-23 מדינות יכולות לצפות שאוכלוסייתן תצטמצם בחצי עד 2100”, אומר ה- פיננסי טיימס. “אוכלוסיית יפן תרד משיא של 128 מיליון ב-2017 לפחות מ-53; איטליה היא מ-61 מיליון ל-28″. כריסטופר מאריי, אחד ממחברי הדו”ח של לאנסט, אמר ש”קשה להפריז בהשפעה הכלכלית והחברתית שתהיה לירידה בפוריות. ‘נצטרך לארגן מחדש את החברה'”.

מזומן לילדים? שינוי קטן

המגמה הבסיסית לא תתוקן עם תיקון ביישני בקצוות. שיעור הילודה של דרום קוריאה הוא כעת הנמוך בעולם ועומד על 0.84. הפתרון שלהם כולל הצעת ‘קצבת לידה’ חד פעמית של 1700 דולר. זה, צוחקת אישה אחת שרואיינה, אפילו לא מכסה עלויות טרום לידה, שלא לדבר על 21 שנים של גידול ילדים ואובדן הכנסה מחילופי עבודה/הורות. הייתה מדיטיזציה נרחבת של ההערכה שילד בודד עולה למשפחה אמריקאית מיליון דולר. לא פלא שנשים שמות את הביצים על קרח, לפעמים פשוטו כמשמעו.

הניסיונות של מדינות רבות בניהול גברים לשכנע נשים להביא ילדים לעולם מזכירים לי את הניסיונות של חברות רבות בניהול גברים לקדם נשים למנהיגות. לעתים קרובות הם מתחילים במזעור הבעיה – והפתרון. הם יוצרים רשת נשים או מארגנים כנס מנהיגות לנשים וחושבים שזה אמור לעשות את העבודה. המציאות של חברות לאיזון מגדרי דורשת תעדוף מלא של איזון מגדרי כציווי אסטרטגי, בהובלת מנהיגים המיומנים להביא את הרוב הדומיננטי שלהם (בדרך כלל גברים) לתת חסות, לפתח ולקדם את שני החצאים של מאגר הכישרונות. זה מצריך שינוי מסיבי עדיין בתפיסות, בתרבויות ובכל מערכות ניהול הכישרונות ופני הלקוחות של החברה. זה לא לבעלי לב חלש – אבל זה מספק יתרונות לטווח ארוך. כמו ילדים. אבל שניהם לוקחים עדיפות.

באופן דומה, מדינות שרוצות יותר תינוקות יצטרכו להגביר את משחק המדיניות שלהן. נשים לא יגרמו לתינוקות עם כסף מזומן מהיר או זיכוי צנוע לילד. אלא אם כן הם הכנסה עליונה, ויכולים להתרבות ללא מגבלה כלכלית, הם יחשבו וישוו את ההכנסה (כולל חיסכון ופנסיה) שהם היו מרוויחים ללא שמחת ילדים – ויראו עד כמה חייהם משתלמים איתם. הם הוזהרו מניסיונם של הזקנים שלהם. זהו הדור החכמה והמשכיל ביותר של אמהות פוטנציאליות שהעולם ראה אי פעם. הם לומדים. הם צופים כיצד הדור שלפניהם נאבק בדרישות הבלתי תואמות של עבודה ומשפחה במדינות עם תרבויות שמעריכות נוכחות והתמכרות לעבודה, תפקידים מגדריים מיושנים ואג’נדה של שוויון ללא עדיפות או נמוכה.

הפתרון: כסף, גברים ומשמעות

התשובה למדינות זהה לזו של חברות. אם אתה רוצה עתיד דמוגרפי בריא ובר קיימא יותר, תצטרך לדחוף את האיזון המגדרי למעלה בסדר היום האסטרטגי. אתה יכול להתחיל בתעדוף שלושה דברים:

  • כֶּסֶף: נשים קיבלו מידה של עצמאות כלכלית והן מעריכות אותה מעל הכל – כולל רבייה. צור תוכנית הוליסטית פוסט-מגיפה המגנה ומשווה שכר, סיכויים ופנסיה בין המינים לאורך כל תוחלת החיים. הפוך את המכה הפיננסית הדדית לכל מי שהקריירה שלו נקטעה בגלל אחריות אכפתית. לספק מעונות יום באיכות טובה. הקן צריך להיות מנוצה ומאובטח בנוחות כדי שיהיה מוכן לתינוק וידידותי לאם.
  • גברים: אל תהפוך תינוקות לבעיה של נשים. אפשר לגברים (ולכל מגדר אחר) להפוך לשותפים מלאים להורות ולתמוך בהם בתפקידים אלה. מגדר לנטרל את חופשת הלידה ולחוקק לחלוק אותה שווה בשווה. ממשלות יצטרכו להתערב כדי לחנך ולדחוף גברים ומעסיקיהם להתנהגויות חדשות, הודעות ומודל לחיקוי. אם גברים לא יתגברו, נשים ימשיכו לרדת.
  • מַשְׁמָעוּת: מָסוֹרתִי משפחות נפלו מחוץ לאופנה. הממשלות, כמו הונגריה, דוחפות מדיניות נטליסטית להישען באי נוחות ימינה לאחור. יהיה צורך לדחוף תרבויות לאומיות כדי לעדכן ולחדש את משמעות המשפחה. אלה מגיעים כעת במספר רב של צורות וגדלים לא מסורתיים. קבלת פנים וחגיגת החדש במקום ללחוץ על העבר תהיה המפתח כדי להפוך את התינוקות לנחשקים כפי שמגיע להם להיות – ולהורים נוחים עם הבחירות שלהם. משפחות עוסקות באהבה ותמיכה. בואו לאהוב אותם ולתמוך בהם.

דמוגרפיה היא גורל. הנשים מחזיקות כעת בנשק מאוד מוזר להשמדה המונית. זה יהיה אירוני אם דחיפה של מאה שנים לחנך נשים ולצייד אותן בבחירה על פני לידה תסתיים בכך שהן יבחרו, בעדינות רבה, לשים קץ למין האנושי. פעילי האקלים יהיו מְרוּצֶה. בעוד כמה גברים דוחפים ל לחיות על הירח, נשים פשוט יבחרו לסגור את הרחם. מוזר, כשנוכננו להסתדר.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button